Jak spać na facebooku Jak zasypiać na Google Walcz z bezsennością na twitterze Jak się wyspąc na Youtube

Najlepsza pozycja do spania

Najlepsza pozycja do spaniaCzy zdarza Ci się, że po przebudzeniu czujesz zmęczenie i/lub ból pleców? Może to wynikać ze złego ułożenia podczas snu. W tym artykule postaram się określić jaka jest najlepsza pozycja do spania. Często nie jesteśmy świadomi tego, jak zdrowy i dobry sen wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto jest więc zadbać o dobre warunki snu, by Twój kręgosłup miał czas odpocząć po ciężkim dniu. Aby tak było, wystarczy zastosować się do kilku poniższych rad.

Zdecydowana większość ludzi preferuje sen na boku, natomiast spanie na plecach jest najmniej popularne. Ale która pozycja jest najlepsza?

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu jest powszechnie uważane za najgorszą możliwą pozycję, ponieważ najbardziej obciąża kręgosłup. Podczas spania na brzuchu, znacznie spłaszczona jest naturalna krzywizna kręgosłupa. Może to prowadzić do częstych bólów pleców, a nawet zwyrodnień kręgosłupa. Ponadto, Twoje narządy wewnętrzne są mocno ściśnięte, a płuca nie są w stanie prawidłowo o głęboko oddychać. Warto dodać, że mocno skręcona głowa podczas spania na brzuchu może zagrażać kręgom szyjnym.

Gdy śpimy na brzuchu, nasz organizm otrzymuje mniej tlenu, niż w innych pozycjach. Może to prowadzić do zakłóceń pracy mózgu, co z kolei przekłada się na częstsze występowanie snów o duszeniu, tonięciu czy nawet erotycznych.

Spanie na plecach

Spanie na plecach jest często wymieniane jako najlepsza pozycja do spania. Gdy ułożymy się wygodnie na plecach, nasze ciało, a więc także kręgosłup i kark, leżą prosto, bez żadnych niepotrzebnych obciążeń. Podczas snu, Twój organizm wypoczywa, a Ty budzisz się rano w świetnej formie.

Ta pozycja również wpływa na nasza sny. Badania wykazują bowiem, że osoby śpiące na plecach mają najbardziej realistyczne sny, np. dotyczące codziennego życia.

Tak jak pisałem we wstępnie, spanie na boku jest najpopularniejszą pozycją do snu. Ale czy najlepszą? A jeśli tak, to na którym boku spać?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest spać na prawym boku. Pozwalasz wtedy swojemu kręgosłupowi zrelaksować się w jego naturalnym ułożeniu. Spanie na lewym boku może natomiast powodować ściśnięcie niektórych organów wewnętrznych, m.in. wątroby i płuc. Z drugiej strony, wielu lekarzy twierdzi, że zasypianie na lewym boku może wyeliminować problemy ze spaniem czy zupełnie zlikwidować zgagę.

To, na którym boku śpisz, wpływa też na Twoje sny. Według badań, osoby śpiące na prawym boku mają znacznie przyjemniejsze sny, podczas gdy osoby śpiące an lewym boku często mają powracające koszmary.

Jeżeli lubisz spać na boku, ugnij lekko nogi – pozwala to zachować lordozę lędźwiową. Możesz też umieścić poduszkę między nogi, by przyblokować biodra i zmniejszyć nacisk na kolana. Pozycja ta ułatwia oddychanie i organiczna chrapanie. Jest też wskazana dla osób, u których występuje refluks.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Według zebranych przeze mnie informacji, najlepszą pozycją do spania jest spanie na plecach, ewentualnie na prawym boku. Ja sam najbardziej lubię spać na brzuchu, czasami śpię na lewym boku. Jest to dla mnie zdecydowanie najwygodniejsza pozycja, ponieważ na plecach praktycznie nigdy nie mogę zasnąć.

Jeżeli więc od wielu lat śpisz inaczej, niż jest to wskazane, ale w nocy nie dusisz się, z rana nie bolą Cię plecy i jesteś w dobrej formie – nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń, tym bardziej, że byłoby to na pewno trudne. Jeśli jednak zdarzają Ci się te objawy, może warto spróbować nowej pozycji do spania?

Najlepsza pozycja do spania

Co sądzisz o tym wpisie?

Sprawdź powiązane: , , , , ,